This 1070-65DECG bearing is a Self Lube Bearing Insert with an eccentric collar lock and a long inner ring, bearing insert with relubrication facility. The bearing's dimensions are 65mm Shaft Diameter.
| 10 | 70 | 65 | DECG |
|---|---|---|---|
| Spherical Outside Diameter | Basic Group | 65mm Shaft Diameter | Re-greaseable, Eccentric collar lock with extended inner ring. |
Product Information
BRAND:
SKU:1070-65decg-rhp
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:2.56 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
65mm
Outside Diameter (mm) :
125mm
Width (mm) :
85.74mm
Dynamic Load Rating (kN) :
61
Static Load Rating (kN) :
45
Max Speed (rpm) :
2450
Shaft Diameter (mm) :
65mm
DescriptionThis 1070-65DECG bearing is a Self Lube Bearing Insert with an eccentric collar lock and a long inner ring, bearing insert with relubrication facility. The bearing's dimensions are 65mm Shaft Diameter.
Product InformationBRAND:  SKU:1070-65decg-rhp AVAILABILITY:In Stock ✅ WEIGHT:2.56 kg Technical DataInside Diameter (mm) :65mm Outside Diameter (mm) :125mm Width (mm) :85.74mm Dynamic Load Rating (kN) :61 Static Load Rating (kN) :45 Max Speed (rpm) :2450 Shaft Diameter (mm) :65mm | ||||||||