This 1220-20ECGHLT bearing is a Self Lube Bearing Insert with an eccentric collar lock, a short inner ring and a high/low temperature bearing insert with relubrication facility. The bearing's dimensions are 20mm Shaft Diameter.
| 12 | 20 | 20 | ECGHLT |
|---|---|---|---|
| Spherical Outside Diameter - Short Inner Ring | Basic Group | 20mm Shaft Diameter | Re-greaseable, Eccentric Collar Lock - Short Inner Ring, High/Low Temperature Insert |
Product Information
BRAND:
SKU:1220-20ecghlt-rhp
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:0.16 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
20mm
Outside Diameter (mm) :
47mm
Width (mm) :
31.03mm
Dynamic Load Rating (kN) :
12.8
Static Load Rating (kN) :
6.65
Max Speed (rpm) :
6700
Shaft Diameter (mm) :
20mm
DescriptionThis 1220-20ECGHLT bearing is a Self Lube Bearing Insert with an eccentric collar lock, a short inner ring and a high/low temperature bearing insert with relubrication facility. The bearing's dimensions are 20mm Shaft Diameter.
Product InformationBRAND:  SKU:1220-20ecghlt-rhp AVAILABILITY:In Stock ✅ WEIGHT:0.16 kg Technical DataInside Diameter (mm) :20mm Outside Diameter (mm) :47mm Width (mm) :31.03mm Dynamic Load Rating (kN) :12.8 Static Load Rating (kN) :6.65 Max Speed (rpm) :6700 Shaft Diameter (mm) :20mm | ||||||||