This 1235-35ECGHLT bearing is a Self Lube Bearing Insert with an eccentric collar lock, a short inner ring and a high/low temperature bearing insert with relubrication facility. The bearing's dimensions are 35mm Shaft Diameter.
| 12 | 35 | 35 | ECGHLT |
|---|---|---|---|
| Spherical Outside Diameter - Short Inner Ring | Basic Group | 35mm Shaft Diameter | Re-greaseable, Eccentric Collar Lock - Short Inner Ring, High/Low Temperature Insert |
Product Information
BRAND:
SKU:1235-35ecghlt-rhp
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:0.58 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
35mm
Outside Diameter (mm) :
72mm
Width (mm) :
38.93mm
Dynamic Load Rating (kN) :
25.7
Static Load Rating (kN) :
15.3
Max Speed (rpm) :
4500
Shaft Diameter (mm) :
35mm
DescriptionThis 1235-35ECGHLT bearing is a Self Lube Bearing Insert with an eccentric collar lock, a short inner ring and a high/low temperature bearing insert with relubrication facility. The bearing's dimensions are 35mm Shaft Diameter.
Product InformationBRAND:  SKU:1235-35ecghlt-rhp AVAILABILITY:In Stock ✅ WEIGHT:0.58 kg Technical DataInside Diameter (mm) :35mm Outside Diameter (mm) :72mm Width (mm) :38.93mm Dynamic Load Rating (kN) :25.7 Static Load Rating (kN) :15.3 Max Speed (rpm) :4500 Shaft Diameter (mm) :35mm | ||||||||