The 35X50X8CRW1V is a radial shaft seal from SKF, a trusted manufacturer and industry leader. CRW1 types are low-friction seals with a metal outside diameter, a viton rubber SKF WAVE sealing lip design, and a carbon steel garter spring. The metal outside ensures easy installation while maintaining a firm, accurate bore fit. At Quality Bearings Online, we offer a comprehensive range of high quality and reliable low-friction radial shaft seals, including the SKF CRW1, CRWA1, and CRWH1 lines. These seals are expertly designed to retain lubrication, but they can also be used to protect against contaminants. Extensive experience, research, and material development by SKF have produced the robust viton rubber with resistance to aging, excellent pumping ability, and wear resistance. The dimensions of this seal are 35x50x8mm.
Key Features
SKF WAVE Lip Design
High-Quality Materials
Product Information
BRAND:
SKU:35x50x8crw1v-skf
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:0.0136 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
35mm
Outside Diameter (mm) :
50mm
Width (mm) :
8mm