The 80X140X12CRW1R is a radial shaft seal from SKF, a trusted manufacturer and industry leader. CRW1 types are low-friction seals with a metal outside diameter, a nitrile rubber SKF WAVE sealing lip design, and a carbon steel garter spring. The metal outside ensures easy installation while maintaining a firm, accurate bore fit. At Quality Bearings Online, we offer a comprehensive range of high quality and reliable low-friction radial shaft seals, including the SKF CRW1, CRWA1, and CRWH1 lines. These seals are expertly designed to retain lubrication, but they can also be used to protect against contaminants. Extensive experience, research, and material development by SKF have produced the robust nitrile rubber with resistance to aging, excellent pumping ability, and wear resistance. The dimensions of this seal are 80x140x12mm.
Key Features
SKF WAVE Lip Design
High-Quality Materials
Product Information
BRAND:
SKU:80x140x12crw1r-skf
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:0.137 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
80mm
Outside Diameter (mm) :
140mm
Width (mm) :
12mm