| GE | 120 | ESX | 2LS | |
|---|---|---|---|---|
| Metric radial spherical plain bearing | 120mm - Bore Size | SKF Explorer bearing, lubrication holes and an annular groove in both rings | Contact seal made of polyurethane (PUR), on both sides of the bearing | Normal Radial Internal Clearance |
Product Information
BRAND:
SKU:ge120esx-2ls-skf
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:8.25 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
120mm
Outside Diameter (mm) :
180mm
Width (mm) :
85mm
Seals Or Shields :
Two Rubber Seals
Clearance :
Standard
Dynamic Load Rating (kN) :
1430
Static Load Rating (kN) :
4750
Product InformationBRAND:  SKU:ge120esx-2ls-skf AVAILABILITY:In Stock ✅ WEIGHT:8.25 kg Technical DataInside Diameter (mm) :120mm Outside Diameter (mm) :180mm Width (mm) :85mm Seals Or Shields :Two Rubber Seals Clearance :Standard Dynamic Load Rating (kN) :1430 Static Load Rating (kN) :4750 | ||||||||||