| GE | 40 | ESX | 2LS | |
|---|---|---|---|---|
| Metric radial spherical plain bearing | 40mm - Bore Size | SKF Explorer bearing, lubrication holes and an annular groove in both rings | Contact seal made of polyurethane (PUR), on both sides of the bearing | Normal Radial Internal Clearance |
Product Information
BRAND:
SKU:ge40esx-2ls-skf
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:0.32 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
40mm
Outside Diameter (mm) :
62mm
Width (mm) :
28mm
Seals Or Shields :
Two Rubber Seals
Clearance :
Standard
Dynamic Load Rating (kN) :
150
Static Load Rating (kN) :
500
Product InformationBRAND:  SKU:ge40esx-2ls-skf AVAILABILITY:In Stock ✅ WEIGHT:0.32 kg Technical DataInside Diameter (mm) :40mm Outside Diameter (mm) :62mm Width (mm) :28mm Seals Or Shields :Two Rubber Seals Clearance :Standard Dynamic Load Rating (kN) :150 Static Load Rating (kN) :500 | ||||||||||