| GE | 90 | TXG3A | 2LS | |
|---|---|---|---|---|
| Metric radial spherical plain bearing | 90mm - Bore Size | Inner and Outer rings made of stainless steel for use in corrosive environments | Contact seal made of polyurethane (PUR), on both sides of the bearing | Normal Radial Internal Clearance |
Product Information
BRAND:
SKU:ge90txg3a-2ls-skf
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:2.75 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
90mm
Outside Diameter (mm) :
130mm
Width (mm) :
60mm
Seals Or Shields :
Two Rubber Seals
Clearance :
Standard
Dynamic Load Rating (kN) :
1370
Static Load Rating (kN) :
2320
Product InformationBRAND:  SKU:ge90txg3a-2ls-skf AVAILABILITY:In Stock ✅ WEIGHT:2.75 kg Technical DataInside Diameter (mm) :90mm Outside Diameter (mm) :130mm Width (mm) :60mm Seals Or Shields :Two Rubber Seals Clearance :Standard Dynamic Load Rating (kN) :1370 Static Load Rating (kN) :2320 | ||||||||||