| RNAO | 35 | 47 | 18 | XL |
|---|---|---|---|---|
| Single Row Caged Needle Roller Bearing | 35mm Bore | 47mm OD | 18mm Width | X-Life Bearing |
Product Information
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
35
Outside Diameter (mm) :
47
Width (mm) :
18
Under Roller Diameter (mm) :
35
Dynamic Load Rating (kN) :
31
Fatigue Load Rating (kN) :
7.5
Limiting Speed Rating (r/min) :
12700
Reference Speed Rating (r/min) :
7400
Static Load Rating (kN) :
43
Max. Operating Temperature :
120°C/248°F
Min. Operating Temperature :
-30°C/-22°F