| RNAO | 90 | 105 | 26 | XL |
|---|---|---|---|---|
| Single Row Caged Needle Roller Bearing | 90mm Bore | 105mm OD | 26mm Width | X-Life Bearing |
Product Information
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
90
Outside Diameter (mm) :
105
Width (mm) :
26
Under Roller Diameter (mm) :
90
Fatigue Load Rating (kN) :
25.5
Dynamic Load Rating (kN) :
69
Limiting Speed Rating (r/min) :
5200
Reference Speed Rating (r/min) :
3350
Static Load Rating (kN) :
150
Max. Operating Temperature :
120°C/248°F
Min. Operating Temperature :
-30°C/-22°F